Pielęgnacja

Pielęgnacja

Co zrobić aby Twoje nowe buty żyły długo i szczęśliwie ? Oto garść pożytecznych porad, które warto stosować podczas codziennego korzystania z obuwia.

szczotka

Każdy rodzaj surowca wymaga innego środka. Wybieraj szczotki, impregnaty i pasty z uwagą. Pamiętaj, nasi sprzedawcy zawsze chętnie pomogą.

pasta

Dobieraj pastę do koloru obuwia. Dzięki temu zapobiegniesz powstaniu jasnego nalotu. Zwróć uwagę na kontrastowe elementy lub szycia, jeśli występują dobierz pastę bezbarwną.

spray

Skóry nubukowe i welurowe oczyść specjalną szczoteczką lub wilgotną tkaniną, następnie nanieś odpowiednio dobrany kolorystycznie środek w spray’u.

sznurowadla

Pamiętaj o rozsznurowaniu obuwia podczas zakładania i zdejmowania. To podstawa, o której wielu bardzo często zapomina.

but

Sznuruj dokładnie obuwie - to bardzo prosty sposób aby zapobiec otarciom stóp, przedwczesnemu wytarciu podszewek, a także deformacji cholewek.

skarpeta

W początkowym okresie użytkowania obuwia ze skór naturalnych barwionych może wystąpić farbowanie, pomyśl o stosowaniu ciemniejszych skarpet w tym okresie.

tkanina

Podczas codziennej pielęgnacji przykurzonego obuwia wystarczy użyć miękkiej wilgotnej tkaniny oraz specjalnej szczotki – dzięki temu unikniesz powstania skorupy z wielu warstw pasty.

łyzka

Używaj łyżki do butów, zakładanie butów będzie łatwiejsze, a przy okazji unikniesz zniszczenia tylnej części cholewki. Zdejmując buty pamiętaj o odpięciu paska i rozluźnieniu sznurowadeł.

zelowka

Skórzane podeszwy nie są odporne na działanie wilgoci. Pielęgnuj je tak jak cholewki, pomyśl także czy nie warto ich zelować.

fleki

Pamiętaj o regularnej wymianie zniszczonych fleków.

termometr

Staraj się nie nosić obuwia ze skóry lakierowanej w niskich temperaturach.

wkładka

Pamiętaj o tym by dbać o wnętrze obuwia, wymianę wyściółek i utrzymanie czystości.

wiatr

Pamiętaj aby możliwie często wietrzyć obuwie. Staraj się nie używać codziennie tej samej pary butów. Intensywna eksploatacja jednej pary obuwia może prowadzić do jej przedwczesnego zużycia.

scierka

Po przemoczeniu obuwia jak najszybciej umyj je wilgotną ściereczką. Jest to szczególnie istotne zimą ponieważ mieszanki soli i innych środków do posypywania ulic bardzo agresywnie działają na skórę naturalną.

krople

Unikaj przemoczenia obuwia skórzanego. Skóra naturalna zapewnia doskonałe właściwości higieniczne niespotykane przy innych materiałach, okupione jest to jednak kosztem ograniczonej odporności na przemakanie.

chemika

Ogranicz stosowanie środków nabłyszczających do niezbędnego minimum. Zawarte w nich środki chemiczne wypłukują ze skóry tłuszcz, przez co skóra staje się mało elastyczna i jest podatna na pękanie.

suszarka

Pamiętaj aby obuwie suszyć w temperaturze pokojowej. W celu zabezpieczenia obuwia przed deformacją dobrze jest użyć prawideł lub wypełnienić obuwie papierem. Nigdy nie wykorzystuj suszarek, grzejników ani innych źródeł ciepła, może to doprowadzić do twałych deformacji obuwia.