Kompendium wiedzy o butach

CHOLEWKA

Część składowa obuwia, okrywająca wierzchnią część stopy lub stopy i podudzia, połączona dolnymi brzegami ze spodem obuwia. Cholewka może posiadać podszewkę.

OBŁOŻYNA

Część składowa cholewki półbuta lub trzewika okrywająca tylną część stopy.

PRZYSZWA

Przednia część składowa cholewki. W zależności od kształtu przyszwa okrywa palce, wierzch i boki przodostopia i śródstopia, a niekiedy również piętę stopy.

NOSEK

Część składowa cholewki okrywająca palce, a niekiedy również boki przodostopia.

JĘZYK

Część cholewki przymocowana przeważnie do górnego brzegu przyszwy, zabezpieczająca stopę przed uciskiem krążków i sznurowadeł.

TYLNIK

Część składowa cholewki naszyta na tylną część obłożyn.

PODESZWA

Zewnętrzna część spodu obuwia która z wyjątkiem miejsca przytwierdzenia obcasa, styka się bezpośrednio z podłożem. Na podeszwy obuwia produkowanego przez Gino Rossi stosuje się skóry podeszwowe oraz tworzywa sztuczne. Rodzaj i właściwości materiału wykorzystywanego na podeszwy zależą od przeznaczenia obuwia.

OBCAS

Część składowa spodu obuwia, umieszczona na tylnej części podeszwy pod piętą. Obcas może stanowić osobny element obuwia przybijany do podeszwy, bądź być integralnym elementem podeszwy monolitowej. Obcasy mogą być wykonane ze skóry naturalnej w całości lub częściowo, z drewna, gumy, tworzyw sztucznych, metalu itp. Kształt obcasów, szczególnie w obuwiu damskim, jest uwarunkowany aktualnymi trendami mody.